Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2022

Πανσερραικος γυναίκες : Άνετη επικράτηση επι του Αρχέλαου

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο του εντός έδρας αγώνα με τον Πιερικό/Αρχέλαο ο Πανσερραϊκός επικράτησε της ομάδας από τη Κατερίνη με 60-42.

Οι «κόκκινες» συνάντησαν δυσκολίες μέχρι το 20' (28-30).

Από το τρίτο δεκάλεπτο κι έπειτα το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη βελτίωσε αισθητά την αμυντική του λειτουργία εξασφαλίζοντας προβάδισμα 8 πόντων (47-39 στο 30').

Μάλιστα στη τέταρτη περίοδο του ματς οι «λιονταρίνες» ξέφυγαν ακόμη περισσότερο στο σκορ φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα με το +18.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης - Καρυπίδης

Δεκάλεπτα: 13-13, 28-30 (ημ.), 47-39, 60-42

Πανσερραϊκός (Ρούλης):  Χωλοπούλου Ν.  17 (1), Μαραγκού 7 (1), Φωτιάδου, Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 6 (2), Μαμούδη, Θανοπούλου 5 (1), Σπάιτς 10 (2), Ρούλη, Γκέγκα, Ατσάλου, Μπουροπούλου.

Πιερικός /Αρχέλαος Κατερίνης (Φώτας): Τελίδου 24 (4), Μάντη, Ζαμάνη, Καρανικόλα 2, Λάππα 5, Mπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 5, Κιολέογλου 2.