Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024

Διπλή σερραϊκή επιτυχία στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20

Διπλή σερραϊκή επιτυχία στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Κ20 που διεξήχθη στο Βελιγράδι της Σερβίας σήμερα Κυριακή 4-2-2024.

Ο Πασχάλης Γεννίκης (ΟΦΚΑ Σέρρες) κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο άλμα εις ύψος με επίδοση 2,06μ. Ο αθλητής του Παναγιώτη Γούλα πέρασε με την 1η προσπάθεια το 1,85μ, 1,93μ. και 1,97μ. με την 2η προσπάθεια τα 2,00μ. και με την 1η τα 2,03μ και 2,06μ ενώ είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 2,09μ. Με την επίδοση αυτή μάλιστα ο 17χρονος άλτης ισοφάρισε το απόλυτο ατομικό του ρεκόρ!

Δεύτερος ήταν ο Σέρβος Vuk ŠOLAJA με την ίδια επίδοση αλλά με την 3η προσπάθεια και 3ος ο Τούρκος Yasir KUDUBAN με επίδοση 2,00μ.

Ο Γιώργος Γρέψιος (ΓΣ Σέρρες’93) αν και αρχές της αγωνιστικής περιόδου κάνοντας νέο ατομικό ρεκόρ κατέκτησε την 2η θέση στο άλμα τριπλουν με επίδοση 15,49μ στην 6η προσπάθεια. Παράλληλα ο αθλητής του Χρήστου Παπίτσα, εμφανίστηκε πολύ σταθερός στα άλματά του, αφού τα 5 από τα έξι ήταν πάνω από τα 15μ.

O Γεώργιος ΓΡΕΨΙΟΣ στον καλύτερο αγώνα της καριέρας του σημείωσε τις παρακάτω επιδόσεις:

▪︎6η : 15.49 (νεο P.B )
Το 15.49 ειναι η 3η καλυτερη επιδοση στο κοσμο Κ20 για το 2024 εως τωρα!

Πρώτος στο αγώνα ο Βούλγαρος Lachezar VALCHEV με επίδοση 15,80μ και 3ος ο Τούρκος Emre ÇOLAK με επίδοση 15,14μ. Οι καλύτερες επιδόσεις και των τριών που ανέβηκαν στο βάθρο σημειώθηκαν στην 6η και τελευταία προσπάθειά τους!

Να σημειωθεί πως ο Πασχάλης Γεννίκης κατέκτησε το μοναδικό χρυσό μετάλλιο της Ελλάδας στους αγώνες. Η χώρα μας εκτός από το ασημένιο του Γιώργου Γρέψιου, είχαμε άλλα δύο ασημένια μετάλλια με την Ευγενία-Μαρία Παναγιώτου στο άλμα επικοντώ και την Μαρία Ραφαηλίδου στην σφαίρα. Ακόμη κατακτήσαμε 2 χάλκινα μετάλλια με τους Παυλο Κριαρά στο επικοντώ και Δημήτριο Αντωνάτο στην σφαίρα.

Η Μάρθα Νεαμονίτη που ήρθε φέτος με μεταγραφή στον ΟΦΚΑ και συμμετείχε στην Ελληνική ομάδα δεν τερμάτισε στα 60μ. εμπόδια