Πέμπτη 28 Σεπτεμβρίου 2023

Πανσερραικος : Ο Αλεξιτς απέδωσε δικαιοσύνη

Ένας πολύ καλός ( για μια ακομη αγωνιστική ) Πανσερραικος κατάφερε να συνδυάσει την καλή εμφάνιση με την συγκομιδή των τριών βαθμών .     Αν και Ο Πηλεας  στο 70 έστειλε την μπάλα αουτ εκτελωντας το πέναλτι που κέρδισε ο Μούργος .Ο Αλεξιτς στο 90 έκανε το 3-2 χαρίζοντας το τριποντρο

Το φιλμ του αγώνα

• 2' Ο Παμλίδης βγήκε σε θέση τετ α τετ, οι αμυντικοί των γηπεδούχων απομάκρυναν τη μπάλα πάνω στη γραμμή το πλασέ του, όμως η φάση δεν μέτρησε καθώς ήταν σε θέση οφσάιντ.
  • 6' Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό.
  • 9' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Ο Κώστας Πηλέας άνοιξε το σκορ για τα «λιοντάρια» με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.
  • Ο πρώην παίκτης του Άρη Λεμεσού πέτυχε το δεύτερο τέρμα του στη φετινή σεζόν.
  • 11' Άμεση απάντηση για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά την εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, ο Παντελάκης πήδηξε με ευκολία, πήρε τη κεφαλιά και έκανε το 1-1 για την ομάδα του.
  •  15' Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε άνω από τα δοκάρια του Κλέιμαν.
  • 17' Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό. Ο Ουεντραόγκο έκανε τη πάσα στον Χατζηστραβό που απέφυγε έναν αντίπαλο και πλάσαρε, η μπάλα όμως πέρασε λίγο άουτ.
  • 21' Ο Τσαούσης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, όμως ο Αυλωνίτης απομάκρυνε σε κόρνερ.
  • 24' Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Αυλωνίτης πήρε τη κεφαλιά μέσα στη περιοχή, με τον Κλέιμαν να αποκρούει, στη συνέχεια ο Άλεξιτς πήρε το ριμπάουντ, όμως έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.
  •  32' Απίστευτο λάθος του Κλέιμαν και γκολ για τον Πανσερραϊκό. Ο Στάικος επιχείρησε από μακριά ένα σουτ, εκεί που ο Κλέιμαν έδειχνε να ελέγχει την μπάλα, την έχασε μέσα από τα χέρια του για το 2-1 της ομάδας του Πάμπλο Γκαρσία.

35' Ο Άλεξιτς έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε.

37' Ο Στάικος δοκίμασε ξανά ένα σουτ, όμως αυτή τη φορά ο Κλέιμαν μπλόκαρε σταθερά.

• 45'2 Ο Παντελάκης πήρε κίτρινη κάρτα, μετά το μαρκάρισμα πάνω στον Χατζηστραβό.

53' Πρόβλημα για τον Πανσερραϊκό. Ο Χατζηστραβος δεν μπορεί να συνεχίσει και έτσι έγινε αναγκαστική αλλαγή. Τη θέση του πήρε ο Μαξιμιλιάνο Μορέιρα.

58' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Ο Ροσέρο έκανε τη σέντρα-σουτ από τα αριστερά, με τον Χόβαν να διώχνει σε κόρνερ.

62' Ο ΠΑΣ Γιάννινα έφερε το ματς στα ίσια. Μετά από μία κακή προβολή, ο Τσαούσης πήρε την μπάλα στην περιοχή, έκανε το σουτ και ισοφάρισε σε 2-2 για τους Ηπειρώτες.

67' Πέναλτι για τον Πανσερραϊκό. Ο Τζίνο ανέτρεψε τον Μούργο ο διαιτητής του αγώνα έδειξε το σημείο του πέναλτι.

70' Ο Πηλέας αστόχησε από την άσπρη βούλα. Ο Κύπριος μπακ έστειλε μπάλα πολύ ψηλά άουτ και έμεινε το 2-2.

71' Διπλή αλλαγή για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία. Σοφιανός και Μασκανάκης αντί των Μούργο και Πηλέα.

86' Ακόμη δύο αλλαγές για τα «λιοντάρια των Σερρών». Μέσα οι Θυμιάνης και Ντάνκερλουι, έξω οι Δεληγιαννίδης και Ουεντραόγκο.

87' Καλή ευκαιρία για τον ΠΑΣ. Ο Ροσέρο έκανε το παράλληλο γύρισμα, όμως δεν βρέθηκε συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.

89' Διπλή αλλαγή για την ομάδα το Θανάση Στάικου. Μπάλαν και Λιάσος περνούν στις θέσεις των Κόντε και Τζίνο.

90' ΓΚΟΟΟΛ για τον Πανσερραϊκό. Καταπληκτική ασίστ από τον Πεταυράκη σε εκτέλεση φάουλ, ο Άλεκσιτς πήρε την μπάλα από τα αριστερά και με πανέμορφο σουτ σκόραρε στην κλειστή γωνία του Κλέιμαν.

• ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Τσαουσής, Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος, Γκάρο, Τζίνο, Παμλίδης, Τζίμας, Κόντε.
  • Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Αυλωνίτης, Μπέργκστρεμ, Πεταυράκης, Πηλέας, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος, Χατζηστραβός, Άλεξιτς