Κυριακή 4 Δεκεμβρίου 2022

Πανσερραικος μπάσκετ : ¨¨Καθάρισε ¨΄ από νωρις

Τα “λιοντάρια” πήραν εξ αρχής σημαντική διαφορά άνω των 10 πόντων και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από την Σταυρούπολη φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Μπαίνοντας δυναμικά από την αρχή και με τον αρχηγό τους, Παντελή Γεωργιανό να δίνει το έναυσμα, ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε στο δεκάλεπτο με +10 (24-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να μειώσουν ωστόσο οι παίχτες του Γιάννη Κακιούζη δεν έδωσαν δικαιώματα χάρη στην καλή τους αμυντική λειτουργία. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-29.

Ίδια εικόνα είχε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους “κόκκινους” να συνεχίζουν στο ίδιο τέμπο, να διαχειρίζονται την διαφορά που είχαν “χτίσει” και να ξεφεύγουν με +15 (59-44) στο 30′. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Σερραϊκή ομάδα να κατακτάει το ροζ φύλλο αγώνος και να επικεντρώνεται στο εκτός έδρας παιχνίδι στην Ευκαρπία.

Γεωργιανός και Μιλόσεβιτς πρόσθεσαν άλλη μια γεμάτη εμφάνιση για τα “λιοντάρια”, με τον 18χρονο Χατζόπουλο να έχει πολύ καλά διαστήματα και να κερδίζει τις εντυπώσεις. Μοίρασε τον χρόνο συμμετοχής ο coach Κακιούζης. Μοναδικό μελανό σημείο, το διάστρεμμα του φορμαρισμένου Γρίψιου στο 8′ του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 40-29, 59-44, 80-62.

4ος όμιλος

Τα αποτελέσματα

ΚΣ Γέφυρας-ΠΣ Ευκαρπίας 18-19(10), 36-28(20), 54-40 (30),

Μακεδονικός-Λεύκιππος Ξάνθης  12-13(10), 23-21(20), 43-38(30), 55-48(τελικό)

Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 14-18(10), 27-27(20), 44-34(30), 62-51(τελικό)

ΑΟ Πολυγύρου-ΔΕΚΑ 13-11(10), 35-39(20), 49-59(30), 61-72(τελικό)

Πανσερραϊκός-Σταυρούπολη ΕΚ 24-14(10), 40-29(20), 59-44(30), 80-62(τελικό)