Δευτέρα 11 Νοεμβρίου 2019

Ίκαροι : ¨¨Ψάρεψαν ¨¨ το διπλό στην Μηχανιώνα

Συνεχίζουν να εντυπωσιάζουν οι ίκαροι που πέρασαν
και από την πολύ δύσκολη έδρα του Ζέφυρου έχοντας πλέον το απόλυτο...4/4. Οι "κυανοκίτρινοι" για άλλο ένα παιχνίδι έλεγξαν τον ρυθμό και παίζοντας καλή  άμυνα στο μεγαλύτερο διάστημα απέδρασαν με το διπλό, παρότι η περιφέρεια της ομάδας βρέθηκε σε άσχημη ημέρα επιθετικά.
Νευρικό το ξεκίνημα για τις δυο ομάδες, με τους Ικάρους μετά το πρώτο τετράλεπτο να ξυπνάνε και να παίρνουν προβάδισμα 9 πόντων (5-14) χάρη στην εξαιρετική τους αμυντική λειτουργία. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 8-14 με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν ρυθμό στην συνέχεια και με τον Κακιούζη να οδηγεί στο σκοράρισμα με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί στο +12 (23-35).
Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να αλλάξουν τις ισορροπίες και πετυχαίνοντας μεγάλα τρίποντα μπήκαν ξανά στο παιχνίδι μειώνοντας στους 5 (40-45). Οι Ίκαροι έτρεξαν ένα αναπάντητο σερί 0-9 και έτσι η 3η περίοδος έληξε στο 40-54, με την εικόνα του παιχνιδιού να προμηνύει ένα εύκολο διπλό. Αν οι παίχτες των Γιάννη Κακιούζη και Πασχάλη Ρούλη ήταν στοιχειωδώς εύστοχοι στα περιφερειακά σουτ της 4ης περιόδου, που βγήκαν μέσα από πολύ καλή κυκλοφορία, τότε το παιχνίδι θα είχε τελειώσει πολύ νωρίτερα. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν για την ολική επαναφορά,αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν πάντοτε προβάδισμα 8 με 10 πόντων και έτσι ήρθε το 4ο ροζ φύλλο αγώνος σε ισάριθμα παιχνίδια.
Τα δεκάλεπτα: 8-14,23-35,40-54,66-76.
Ζέφυρος (Αλεξανδρίδης): Πετρίδης 2, Αποστόλου 11(3), Κουλαξής 16(2), Ματενίδης 11(2), Γιαννάκης 3(1), Παγωνίδης 7(2), Μόρας 12, Κατιρτζίδης, Ζωγράφος, Καραγιαννάκης 4(1).
Ίκαροι Σερρών STIHL (Ρούλης Π.- Αθανασίου): Γεωργόπουλος, Φραγκούλης 3, Σιδερίδης 10(2), Καμπέρης 7(1), Δαλαγκόζης 11(2), Κουτσοκώστας 6, Γκούτζιας 2, Κεμανετζής, Μπίλιος 8(1), Κακιούζης 29.