Κυριακή 18 Μαρτίου 2018

Περίπατος για τον ΑΟΣ το Σερραικό ντέρμπι

Η σερραϊκή μονομαχία μεταξύ του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. και της Ηράκλειας στο
κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας βρήκε νικητές τους «πράσινους» του Γιάννη Μπουτάκογλου.

Το «τριφύλλι» πραγματοποίησε νωθρό ξεκίνημα στον αγώνα. Οι γηπεδούχοι ήταν ασόβαροι στην άμυνα, επιπόλαιοι στην επίθεση σε αντίθεση με τους αντιπάλους τους, οι οποίοι προηγήθηκαν με 9-13 στο 4'

Η είσοδος στο παρκέ του Ασημάκη και του Τζουμαϊλή έδωσε πνοή στον Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. Οι «πράσινοι» αναδιοργανώθηκαν, πέτυχαν 16-0 σερί και το εναρκτήριο δεκάλεπτο τελείωσε με 25-13.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έφερε το παιχνίδι εντελώς στα μέτρα του (38-19 στο 16'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 43-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο, «χτύπησε» στο τρανζίσιον την Ηράκλεια ξεφεύγοντας στο σκορ με 66-32.

Στη τέταρτη περίοδο οι «πράσινοι» δεν έχασαν τη διάθεσή τους για μπάσκετ, η διαφορά με εύστοχο τρίποντο του νεαρού Καρανικόλα ανέβηκε στο +51 (90-39) και τελικά η αναμέτρηση έληξε 90-41.

M.V.P.: Τζουμαϊλής

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα25-13, 43-23 (ημ.), 66-32, 90-41

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Τζουμαϊλής 20 (1), Καρανικόλας 3 (1), Μποζουτσίδης 10 (2), Κυριακόπουλος 4, Τερζής 7, Μητρούδης 2, Ασημάκης 13, Καρακώστας 10, Γιαβρόπουλος 15, Χορτομάρης 6 (2).

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (24/3/2018): ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ – ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.