Τρίτη 2 Ιουλίου 2024

Χάλκινος ο Σερραίος Βασίλης Μαρτινάκης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου & Κ23

Την δεύτερη ημέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Στίβου Α/Γ & Κ23, στον Βόλο χθες Κυριακή 30/6/2024 και από τις σερραϊκές συμμετοχές ξεχώρισε ο Βασίλης Μαρτινάκης του ΓΣ Σέρρες’93, Ό αθλητής του Σπύρου Παπαδόπουλου κατέκτησε την 3η θέση στο άλμα εις μήκος με επίδοση 7,66μ. Το Χρυσό… κλασσικά ο Μίλτος Τεντόγλου με 8,42μ. ενώ την 2η θέση ο Αντώνης Στυλιανίδης με 7,69μ

Δηλώσεις Βασίλη Μαρτινάκη στο anexartitos.gr

Είμαι πολύ χαρούμενος με την 3η θέση και το 7.66μ  Ήταν ένα μετάλλιο που το κυνηγούσα. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένεια μου και τον προπονητή μου που ήταν δίπλα μου.

Ο Σπύρος Παπαδόπουλος προπονητής του Βασίλη Μαρτινάκη σε δηλώσεις στον ιστοτόπο μας είπε:

Συγχαρητήρια στον Βασίλη για το μετάλλιο και την επίδοση. Ηταν ένας πολύ ωραίος και συναρπαστικός αγώνας, τον οποίο ο Βασίλης διαχειρίστηκε υποδειγματικά. Ισως να πάμε σε έναν ακόμη αγώνα στο εξωτερικό γιατί είναι σε πολύ καλή κατάσταση και μπορεί να κάνει ατομικό ρεκόρ.

Να θυμίσουμε πως την 1η ημέρα των αγώνων οι Σερραίοι αθλητές και αθλήτριες που κατέκτησαν μετάλλια ήταν οι:

• Χρήστος Ρούμτσιος (ΟΦΚΑ) (110μ εμπόδια) επίδοση στον τελικό 14’’.29: 1ος Κ23, 2ος Ανδρών (Στον προκριματικό έκανε χρόνο 14’’.09)
  • Κώστας Γεννίκης (ΟΦΚΑ) (σφαιροβολία) επίδοση: 18,18m, 1η θέση Κ23, 3η θέση Ανδρων
  • Θεοδώρα Αραμπατζή (ΓΣ Σέρρες’93) (ακόντιο) επίδοση 51,37μ 3η θέση
  • Γιώργος Γρέψιος (ΓΣ Σέρρες’93) (τριπλουν) Επίδοση: 15,45μ 1η θέση στο Κ-23 , 5η θέση στο σύνολο
  • Μάρθα Νεαμονίτη (ΟΦΚΑ) (100μ εμπόδια) επίδοση στον τελικό 14’’.04 και 2η θέση στο Κ-23 5η θέση στις γυναίκες

Ολα τα αποτελέσματα των Σερραίων αθλητών που συμμετείχαν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου