Δευτέρα 4 Μαρτίου 2024

Μπάσκετ Α2 Γυναικών : Η άμυνα του έδωσε τη νίκη

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχαν οι «λιονταρίνες»! Οι «κόκκινες» επικράτησαν των Πανθήρων Καβάλας με 56-49 σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, αλλά τη δεδομένη χρονική στιγμή αυτό που μετράει για τον Πανσερραϊκό είναι οι νίκες, στη προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Μπόγκνταν Μπούλι για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στη κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α2, η οποία θα δώσει στις «λιονταρίνες» το απόλυτο πλεονέκτημα στα πλέι-οφ της διοργάνωσης.

Αναφορικά με την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης, στο εναρκτήριο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν αρχικά με 2-5 (7:18).

Οι γηπεδούχες απάντησαν σημειώνοντας 7 διαδοχικούς πόντους (9-5, 5:23), αλλά και πάλι οι Πάνθηρες προσπέρασαν στο σκορ (9-10, 4:37).

Οι δύο «μονομάχοι» αγωνίζονταν σκληρά στο παρκέ για να επιβάλλουν τον ρυθμό τους (14-12, 16-16), με τη περίοδο να λήγει 19-16.

Στις αρχές της επόμενης περιόδου οι «κόκκινες» ξέφυγαν με +6 (24-18, στο 12'). Αντί όμως να φορτσάρει ο Πανσερραϊκός και να διευρύνει την υπέρ του διαφορά, οι «λιονταρίνες» μπλόκαραν στην επίθεση.

Οι Καβαλιώτισσες αναθάρρησαν, πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής (24-23, 3:18), πραγματοποιώντας μάλιστα και την ολική ανατροπή στο παιχνίδι (24-26, 1:10).

Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-30, χάρη σε καλάθι που πέτυχαν οι φιλοξενούμενες μέσα στη ρακέτα στην εκπνοή.

Στη τρίτη περίοδο ο Πανσερραϊκός πήρε τα πάνω του. Οι «κόκκινες» δυνάμωσαν την άμυνά τους αναγκάζοντας τους Πάνθηρες να υποπέσουν σε αρκετά λάθη.

Οι «λιονταρίνες» έχοντας το μομέντουμ ανέκτησαν το προβάδισμα στο ματς (32-30, 37-33, 40-33) και το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-35.

Στη τέταρτη περίοδο της συνάντησης οι γηπεδούχες κρατούσαν σε κάποια απόσταση τους Πάνθηρες (44-35, 49-41) και παρά τις προσπάθειες που έκανε το σύνολο του Αρίστιππου Χαντέλη να απειλήσει τον Πανσερραϊκό (49-44, 2:20), οι «κόκκινες» επέδειξαν ψυχραιμία και αποφασιστικότητα (53-46, 48"), κατακτώντας δίκαια το πολύτιμο ροζ φύλλο.