Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2023

Πανσερραικος : Ήττα στην .......παράταση

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο  Ο Φαμπιάνο με κεφαλιά σκόραρε και έκανε το 1-0 που ήταν το τελικό σκορ και έδωσε την νίκη στον Άρη απέναντι σε έναν Πανσερραικο που  ήταν καλός είχε ευκαιρίες και δικαιούνταν τον βαθμό της ισοπαλίας .Είναι το δεύτερο παιχνίδι που τα λιοντάρια χάνουν βαθμούς στις καθυστερήσεις. Ειχε προηγηθεί το παιχνίδι με την Κηφισια που οι κοκκινοι δέχθηκαν δύο γκολ και ισοφαρίστηκαν σε 4-4

Το φιλμ του αγώνα

12' Πολύ κακό το κοντρόλ από τον Μορόν που από την μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να απειλήσει

22′: Η πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς είναι για τον Πανσερραϊκό. Ο Χατζηστραβός έφυγε ωραία σε αντεπίθεση από τα δεξιά, σούταρε μέσα από την περιοχή, όμως ο Κουέστα έπεσε και απομάκρυνε

30′: Ο Άρης εντείνει την πίεσή του επί του Πανσερραϊκού, φτάνει συχνά έξω από την περιοχή, κερδίζει κόρνερ, όμως με εξαίρεση ένα σουτ του Μενέντεζ δεν έχει απειλήσει επί της ουσίας σε άλλη περίπτωση.

33′: Δεύτερη καλή στιγμή για τους Σερραίους. Καλό διαγώνιο σουτ Δεληγιαννίδης, η μπάλα δίπλα από το απέναντι (δεξί) δοκάρι του Κουέστα!

38': Εκπληκτική ενέργεια από τον Σουλεϊμάνοφ που βγαίνει στο τετ α τετ και πλασάρει άστοχα!

Με καθυστέρηση μπήκαν στα αποδυτήρια του «Βικελίδης» άνθρωποι της ΠΑΕ Άρης και της ΠΑΕ Πανσερραϊκός, μετά το τέλος του πρώτου 45λεπτου. Xωρίς σκορ η αναμέτρηση.

Ένταση στο ημίχρονο του Άρης – Πανσερραϊκός στο «Βικελίδης». Ο Άκης Μάντζιος μίλησε σε αρκετά έντονο ύφος στον διαιτητή Περράκη και ο Αθηναίος ρέφερι έδειξε την κίτρινη κάρτα στον προπονητή του Άρη.

Διάλογο με τον διαιτητή άνοιξε και ο Στέλιος Μαραγκός. Ο τιμ μάνατζερ του Πανσερραϊκού τα είπε και με τον Θόδωρο Καρυπίδη με τον τελευταίο να είναι και αυτός φανερά εκνευρισμένος και να κατευθύνεται εντός των αποδυτηρίων.

Ο εκνευρισμός του Καρυπίδη έχει προκληθεί από το μαρκάρισμα του Στάικου στον Πάρντο λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Αθηναίο ρέφερι να δείχνει κίτρινη κάρτα και τους γηπεδούχους να ζητούν την αποβολή του ποδοσφαιριστή της ομάδας των Σερρών.

66′: Ο Μάντζιος φρεσκάρει περαιτέρω την επίθεσή του, καθώς αντί του Πάρντο έχει περάσει στο ματς και  τον Σαμόρα

Τριπλή αλλαγή από τον Άκη Μάντζιο στο 57′! Μέσα Νταρίντα, Οντουμπάτζο και ο νεαρός Παναγίδης, Εκτός Τζούρασεκ, Μοντόγια και Μενέντες.

80' Ο Άρης απαντάει με ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Μορόν να κάνει το σουτ και τον Χόβαν να διώχνει με δυσκολία

82' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη με τον Σουλεϊμάνοφ να βγάζει συστημένη σέντρα στον Μορόν που ανενόχλητος έπιασε κακή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Χόβαν

83' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη με τον Μορόν να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι μετά την σέντρα του Φεράρι. Ο Χόβαν βρήκε την μπάλα και κράτησε έτσι το μηδέν

84': Κάκιστο πλασέ του Ζαμόρα που μετά την σέντρα του Μορόν κατάφερε από το ύψος του πέναλτι να στείλει την μπάλα πολύ άουτ

88' Ωραία προσπάθεια και σουτ από τον Παναγίδη με τον Χόβαν να μπλοκάρει

90'+7': Ο Φαμπιάνο με κεφαλιά πετυχαίνει το 1-0 και λυτρώνει τον Άρη

Οι συνθέσεις

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα,Μοντόγια, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Τζούρασεκ, Πάρντο, Σουλεϊμάνοφ, Μενέντες, Μορόν

Στον πάγκο για τον Άρη βρίσκονται οι: Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζο, Νταρίντα, Ζαμόρα, Κάρλσον, Ματαρίτα, Χριστοδουλόπουλος, Ντουκουρέ και Παναγίδης

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δελιγιαννίδης, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Στάικος, Μορέιρα, Χατζηστραβός, Μούργος, Πηλέας, Άλεξιτς

Στον πάγκο του Πανσερραϊκού είναι οι: Κατσίκας, Κολομπίνο, Θυμιάνης, Τόμας, Μασκανάκης, Γούλερι, Σοφιανός Γκοτζαμανίδης, Ουεντραόγκο.

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)
Βοηθοί: Αντώνης Σινιοράκης (Χανίων), Βασίλης Μωυσιάδης (Γρεβενών)
Τέταρτος: Ραφαήλ-Παναγιώτης Τσιάρας (Καβάλας) - VAR: Θανάσης Τζήλος (Λάρισας), ΑVAR: Μιχαήλ Παπαδάκης (Ηρακλείου)