Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Ο Πανσερραικός ήταν το αφεντικό στο ντέρμπι στο Σιδηρόκαστρο

Ο Πανσερραικός ήταν το αφεντικό στο ντέρμπι του
Σιδηροκάστρου και με 3 γκολ του Παπαβασιλείου κέρδισε με 4-0 και συνεχίζει να διατηρεί αμυδρές ελπίδες για την πρώτη δυάδα . Ο Εθνικός δυστυχώς βλέπει τις ελπίδες του  για παραμονή  να ψαλιδίζονται
 ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟ SERRESGOAL

- Πολύ δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι, έχοντας με το μέρος τους τον αέρα και στο 07' επιχείρησαν σουτ με τον Νικολαΐδη λίγο έξω απ' το ημικύκλιο, η μπάλα όμως πέρασε ψηλά άουτ
10' στην πρώτη οργανωμένη επίθεση-αντίδραση του Πανσερραϊκού ο Ομπόσου μέσα απ' την περιοχή κι αριστερά έπιασε ένα δυνατό σουτ αλλά και αυτή τη φορά η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ
14' ΓΚΟΛ!!! 0-1 ο Παπαβασιλείου. Ο Αναστασόπουλος από θέση μέσα αριστερά εκτέλεσε το φάουλ, στο πρώτο δοκάρι πετάχτηκε ο Παπαβασιλείου και με εντυπωσιακό εναέριο πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δεξί παραθυράκι του ανήμπορου να αντιδράσει Δ. Τσιντσάρη, βάζοντας φωτιά στην κόκκινη κερκίδα, που δημιούργησαν οι φίλοι των Λονταριών
24' ΠΕΝΑΛΤΥ για τον Πανσερραϊκό, όταν ο Ομπόσου σε μια προσπάθειά του από δεξιά μπήκε στην περιοχή, επιχείρησε παράλληλη σέντρα, η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου και ο διαιτητής υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι παίκτες του Εθνικού
25' ΓΚΟΛ!!! 0-2 ο Αναστασόπουλος εκτέλεσε εύστοχα απ' τα 11 μέτρα, δίνοντας ένα σαφές προβάδισμα στα Λιοντάρια
29' κίτρινη κάρτα στον Πούφλη
30' μισή ώρα στο Σιδηρόκαστρο, με τον Πανσερραϊκό μετά το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων να βγάζει αντίδραση και με οργανωμένες επιθέσεις να φτάνει στην επίτευξη δύο τερμάτων που του δίνουν ένα ασφαλές μαξιλαράκι για τον τελικό νικητή του αγώνα, σε ένα ανοιχτό και καλό παιχνίδι και από τις δύο πλευρές, αφού οι γηπεδούχοι από την αρχή επεδίωξαν το γκολ και παρά το εις βάρος τους αποτέλεσμα προσπαθούν να φτάσουν στην επίτευξη κάποιου τέρματος...
36' ένταση στην κερκίδα ανάμεσα στους γαλάζιους και τους κόκκινους φίλους, καθώς σίγουρα κάτι θα ειπώθηκε από κάποια πλευρά που προκάλεσε την έκρηξη. Με την επέμβαση όμως των αστυνομικών δυνάμεων έχουν ηρεμήσει τα πνεύματα
38' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους γηπεδούχους, με τον Τσεμπερίδη από αριστερά να βγάζει ωραία παράλληλη σέντρα, στο πρώτο δοκάρι πετάγεται ο Παπίτσας, πιάνει ωραία γυριστή κεφαλιά, αλλά μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια ο Γιαννακίδης - στην πρώτη ολοκληρωμένη προσπάθεια των γηπεδούχων καθώς οι μέχρι τώρα ενέργειες είτε με στημένα είτε με σουτ δεν έβρισκαν στόχο προς την εστία του Γιαννακίδη
45'+1' ΕΥΚΑΙΡΙΑ για τους γηπεδούχους. Ο Ι. Τσιντσάρης από δεξιά έβγαλε ωραία σέντρα, ο Παπίτσας πιο ψηλά απ' όλους πιάνει καρφωτή κεφαλιά, η μπάλα όμως καταλήγει πάνω στον πορτιέρο του Πανσερραϊκού που δε δυσκολεύεται να την μπλοκάρει
- Ολοκληρώθηκε το Α' ημίχρονο, με τον Πανσερραϊκό να είναι πολύ αποτελεσματικός καθώς αξιοποίησε στο έπακρο τις ευκαιρίες που του παρουσιάστηκαν, αφού αρχικά ξεπέρασε ανώδυνα το δυνατό ξεκίνημα των γηπεδούχων. Οι γηπεδούχοι από τη μεριά τους, έχοντας και σύμμαχο τον αέρα συνέχισαν τις προσπάθειές τους για να πετύχουν κάποιο γκολ, πλησίασαν μια δύο φορές αλλά δεν τα κατάφεραν...
ΗΜΙΧΡΟΝΟ
- Ξεκίνησε το Β' ημίχρονο, με τον Πανσερραϊκό αυτή τη φορά να έχει σύμμαχο τον δυνατό και παγωμένο αέρα που φυσάει στο Σιδηρόκαστραο και σίγουρα περιμένουμε να δούμε τις αντιδράσεις των δύο ομάδων σ' αυτά τα 45 λεπτά που απομένουν
47' εντονότατες διαμαρτυρίες των γηπεδούχων προς τον διαιτητή για ανατροπή του Παπίτσα από τον Γιαννακίδη, με τον διαιτητή να δείχνει "παίζετε" και να τιμωρεί με κίτρινη κάρτα τον Ι. Τσιντσάρη
54' δυνατό σουτ έξω απ' την περιοχή του Σπανίδη, η μπάλα ψηλά άουτ, με τους γηπεδούχους να έχουν μπει δυνατά και στο Β' ημίχρονο
55' αλλαγή για τους γηπεδούχους - ο Γεράκης στη θέση του Νικολαΐδη
60' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Πέτρου στη θέση του Πούφλη
62' κίτρινη κάρτα ο Παπαβασιλείου
64' ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ!!! Ο Ι. Τσιντσάρης από δεξιά έβγαλε παράλληλη σέντρα, ο Γεράκης έπιασε ωραίο εναέριο πλασέ, όλοι σηκώθηκαν να πανηγυρίσουν το γκολ όμως η μπάλα έγλειψε το αριστερό κάθετο δοκάρι και κατέληξε άουτ
65' μετά από φάση διαρκείας, ο Τοπάλ έπιασε σουτ απ' το ύψος της περιοχής, μπλόκαρε όμως ο Γιαννακίδης
66' ΓΚΟΛ!!! 0-3 ο Παπαβασιλείου. Αντεπίθεση του Πανσερραϊκού, ο Παπαβασιλείου με διπλή προσπάθεια, αφού το πρώτο σουτ το απέκρουσε ο Δ. Τσιντσάρης, το δεύτερο σουτ όμως κι ενώ ο φορ του Πανσερραϊκού ήταν πεσμένος κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο και να γράψει το 3-0 για τα Λιοντάρια, ένα γκολ που πανηγύρισε έξαλλα ο Παπαβασιλείου
71' αλλαγή για τον Εθνικό - ο Καραχάλιος στη θέση του Τσεμπερίδη
72' κίτρινη κάρτα ο Κούτλας
74' ωραία ενέργεια του Αβράμη, σουτ μέσα απ' την περιοχή, μπλοκάρει ο πολύ καλός σήμερα Γιαννακίδης
76' ΓΚΟΛ!!! 0-4 ο Παπαβασιλείου. Ολέθριο λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, ο Ομπόσου έκλεψε τη μπάλα, πάσαρε στον αφύλαχτο μέσα στην περιοχή Παπαβασιλείου, που με πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Δ. Τσιντσάρη,  να πετύχει το τρίτο του προσωπικό γκολ και να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην διαγραφόμενη νίκη του Πανσερραϊκού
77' αλλαγή για τους φιλοξενούμενους - ο Παπαδόπουλος στη θέση του Ζιώγα
79' δυνατό σουτ του Πέτρου απ' το ύψος της περιοχής κι αριστερά, μπλοκάρει ο Δ. Τσιντσάρης
81' διπλή αλλαγή για τους γηπεδούχους - οι Αγγελίδης και Παρούκας στις θέσεις των Αβράμη και Τοπάλ αντίστοιχα
84' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Σαρέγκος στη θέση του Κονταξή
88' αλλαγή για τον Πανσερραϊκό - ο Ιβαντζίκης στη θέση του Καστριτσέα
ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ(Σ. Καρυπίδης): Δ. Τσιντσάρης, Ι. Τσιντσάρης, Πετρίδης, Καρυπίδης, Σαμαράς, Σπανίδης, Νικολαΐδης(55' Γεράκης), Τοπάλ(81' Παρούκας), Παπίτσας, Τσεμπερίδης(71' Καραχάλιος), Αβράμης(81' Αγγελίδης)
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Hλ. Εγγονίδης): Γιαννακίδης, Μπάρδας, Αποστολόπουλος, Καστριτσέας(88' Ιβαντζίκης), Κούτλας, Πούφλης(60' Πέτρου), Κονταξής(84' Σαρέγκος), Ζιώγας(77' Παπαδόπουλος), Παπαβασιλείου, Αναστασόπουλος, Ομπόσου
Διαιτητές: Μπούτσικος, Ανδρέου, Τσεχελίδης(Μακεδονίας)