Δευτέρα 14 Μαΐου 2018

Ίκαροι : Η άνοδος περνάει από την Καβάλα

Αποτέλεσμα εικόνας για ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝΟι Ίκαροι φιλοδώρησαν… με 102 πόντους τους Τιτάνες
Παλαμά στην Καρδίτσα, πήραν το 20ο ροζ φύλλο αγώνα και ευελπιστούν να πετύχουν… Blackjack (21) στο τελευταίο ματς με την Καβάλα, ώστε να επιστρέψουν στην Α2 μετά από 4 χρόνια περιήγησης σε Γ’ & Β’ Εθνική.
Ο ΑΓΩΝΑΣ:
Ο αγώνας δεν χρίζει ιδιαίτερης μπασκετικής ανάλυσης… αφού η διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν μεγάλη. Η Σερραϊκή ομάδα όμως μπήκε με το… «χέρι στο γκάζι», από το α΄ δεκάλεπτο και κατάφερε να σημειώσει 37 πόντους, κάτι αξιοσημείωτο, μη επιτρέποντας στους γηπεδούχους, ούτε να σκεφτούν ότι θα μπορούσαν να πετύχουν την 2η νίκη τους, στο πρωτάθλημα.
Οι 20 πόντοι διαφοράς διατηρηθήκαν και στην β΄ περίοδο με τους Ικάρους να παίζουν το αγαπημένο τους παιχνίδι, δηλαδή να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και να σημειώνουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Οι άμυνες και των δυο ομάδων ήταν χαλαρές, κάτι που φαίνεται και από τους 40 πόντους που δέχτηκαν οι «κυανοκίτρινοι». Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 59-40, υπέρ των φιλοξενούμενων.
Το τεχνικό επιτελείο των Ικάρων, εμπιστεύτηκε ξανά τους νεαρούς και Σερραίους παίκτες που υπάρχουν στο ρόστερ δίνοντας τους, ευκαιρίες αγωνιστικής δράσης, αφού όλοι είναι απαραίτητοι, από την στιγμή που το staff τους επιλέγει στην αποστολή κάθε αγώνα. Έτσι λοιπόν στα δυο επόμενα δεκάλεπτα, οι νεαροί αθλητές δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό.
Κεμανετζής, Πιπιλιός, Δαλαγκόζης, και Σιδερίδης, σημείωσαν συνολικά 17 πόντους και τρία τρίποντα, παίρνοντας αρκετά λεπτά στο παρκέ, ενώ ο Γκούτζιας πέτυχε το highlight των 100 πόντων, στους Ικάρους. Το 102-75 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους Σερραίους να σημειώνουν 100 πόντους, έπειτα από την σεζόν 2015-2016 στην Γ΄ Εθνική, όπου τότε, είχαν επικρατήσει της Ελευθερούπολης εκτός έδρας με σκορ 100-51, στις 23 Απρίλιου του 2016.

Δεκάλεπτα: 17-37, 40-59(ημι.), 57-83, 75-102
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης

Τιτάνες Π. (Αρχοντούλης): Μπιζιώτης 2, Γεωργαντζάς 23 (3), Μακρής 11 (2), Μούμογλου 10, Μανδαλάκης 24, Αποστολάκης 5.

Ίκαροι Σ. (Ποργιόπουλος): Δαλαγκόζης , Γρίψιος 17 (2), Σιδερίδης 12 (2), Γεωργιανός 13 (3), Τράκας 2, Γκάτζιας 16 (2), Φώτογλου 13 (1), Γκούτζιας 5, Κεμανετζής 5 (1), Θολιώτης 5 (1), Πιπιλιός, Κακιούζης 14.