Κυριακή 13 Μαΐου 2018

ΑΟΣ Σερρών Ισοφάρισε τις νίκες με Καβάλα

Έχοντας τη συγκλονιστική συμπαράσταση
200 φιλάθλων οι οποίοι γέμισαν ασφυκτικά το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας (στο γήπεδο βρέθηκαν και 12 [!]) αστυνομικοί [υψηλόβαθμοι αξιωματούχοι και αστυνομικοί της Ο.Π.Κ.Ε.]) ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. κέρδισε πανάξια τον Αστέρα Καβάλας κάνοντας το 1-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια και τη Τετάρτη το «τριφύλλι» θα παλέψει για να πάρει τη νίκη-πρόκριση στα Ποταμούδια.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης οι «πράσινοι» εμφανίσθηκαν υπερβολικά αγχωμένοι στο παρκέ «πουλώντας» πολλές φορές τη μπάλα. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι ήταν ψύχραιμοι και εύστοχοι αποκτώντας σημαντικό προβάδισμα 9 πόντων (0-9 στο 3').

Ο Γιάννης Μπουτάκογλου έβαλε τις φωνές στους παίκτες του για να τους ξυπνήσει και ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. μείωσε σε 6-9 και 9-12. Το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 9-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Αστέρας διατηρούσε τη πρωτοπορία στο σκορ (11-17), με τους «πράσινους» όμως να πιέζουν περισσότερο στην άμυνα και να πλησιάζουν τους αντιπάλους τους στο καλάθι (17-19, 4:47).

Μάλιστα το «τριφύλλι» θα μπορούσε να είχε κάνει τη μεγάλη ανατροπή, αλλά τα επιπόλαια λάθη -εκ νέου- στη κυκλοφορία της μπάλας και η συνεχιζόμενη αστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75 είχαν ως αποτέλεσμα στο τέλος του δεκαλέπτου ο ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου να δείχνει 20-24.

Στο 22' ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. έχανε με 23-29. Βλέποντας την αγαπημένη τους ομάδα «βραχυκλωμένη» στον αγωνιστικό χώρο οι φίλοι των «πράσινων» ανέβασαν τα ντεσιμπέλ με ιαχές και κόρνες, δίνοντας την απαραίτητη ώθηση στο «τριφύλλι» για να πραγματοποιήσει την ολική επαναφορά στο 27' (33-31 δια χειρός Ασημάκη), παρά την αποβολή του Γιαβρόπουλου ένα λεπτό νωρίτερα με 5 φάουλ (το 4ο στο 24' ήταν ανύπαρκτο). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 39-38.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +7 (45-38), με τρίποντο του αρχηγού τους Γιώργου Χορτομάρη.

Ο Αστέρας όμως δεν είχε πει τη τελευταία του λέξη και ισοφάρισε σε 45-45 στο 35' εκμεταλλευόμενος την απουσία του Ασημάκη από το παρκέ (ο φόργουορντ των
«πράσινων» είχε συμπληρώσει 4 φάουλ [αυστηρό το τελευταίο]).

Στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης  οι παίκτες του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. κατέθεσαν και τη ψυχή τους στο γήπεδο πετυχαίνοντας 8-1 σερί (53-46, στο 38').

Οι «πράσινοι» ηρέμησαν, κυκλοφόρησαν πολύ σωστά τη μπάλα με Δεληγιάννη, Καρακώστα και Λαδιά, κέρδισαν έξυπνα τα φάουλ από τους Καβαλιώτες και έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 56-48.

Μ.V.P.: Καρακώστας

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 9-14, 20-24 (ημ.), 39-38, 56-48

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 3 (1), Μποζουτσίδης 2, Σταμπουλής, Δεληγιάννης 10, Παπαδόπουλος 2, Ασημάκης 17 (1), Καρακώστας 11 (1), Γιαβρόπουλος 4, Χορτομάρης 7 (2).