Κυριακή 22 Απριλίου 2018

ΑΟ Σερρών : Επηρεασμένος από τη διακοπή

Με διαφορά 38 πόντων επικράτησε ο
Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. της Αθλητικής Ένωσης Δοξάτου στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας.
Παρά την εύκολη νίκη που σημείωσαν οι «πράσινοι», φάνηκε ότι η διακοπή του Πρωταθλήματος επηρέασε αρνητικά το «τριφύλλι», το οποίο κόντρα στους Δραμινούς είχε αρκετές μεταπτώσεις στην απόδοσή του, κάτι που πρέπει να διορθωθεί το συντομότερο δυνατό, διότι τα πλέι-οφ της διοργάνωσης είναι προ των πυλών.
Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο επέλεξαν άμυνα ζώνης. Η ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου ήταν αρκετά άστοχη από τη περιφέρεια, αλλά ευτυχώς ο Γιώργος Ασημάκης ήταν αποτελεσματικός μέσα στο «ζωγραφιστό» και ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. προηγήθηκε με 8-0 (στο 5').
Οι «πράσινοι» όμως δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 12-5.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +17 (25-8 στο 14'). Το Δοξάτο δεν τα παράτησε και μείωσε σε 27-18.
Στα τελευταία δύο λεπτά της περιόδου οι Σερραίοι πίεσαν τους αντιπάλους τους αυξάνοντας εκ νέου το προβάδισμά τους σε διψήφιο αριθμό πόντων (34-20).
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο παρκέ. Οι «πράσινοι» δυνάμωσαν την άμυνά τους και η περίοδος έκλεισε με 55-24.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έχοντας «κλειδώσει» τη νίκη δεν απειλήθηκαν από τους Δραμινούς.

M.V.P.: Ασημάκης

Διαιτητές: Γιαννούλης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 12-5, 34-20 (ημ.), 55-24, 74-36

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Μητρούδης, Λαδιάς 3 (1), Μποζουτσίδης 7 (1), Κυριακόπουλος 2, Τερζής 10, Δεληγιάννης 6 (1), Παπαδόπουλος, Τζουμαϊλής 5 (1), Ασημάκης 19 (1), Καρακώστας 12 (1), Γιαβρόπουλος 10 (1), Χορτομάρης.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (28/4/2018): ΤΙΤΑΝΕΣ